Kontrast:

Czcionka:

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizację Planu Komunikacji. Planowane wyniki operacji: Osiągnięcie oczekiwanego postępu finansowego we wdrażaniu LSR.
Typ/nazwa operacji: Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji.
Działanie PROW 2014-2020: M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER (RLKS – rozwój lokalny kierowany przez społeczność)

poniedziałek, 24 czerwiec 2024 14:18

Relacja z Young LEADER Forum w Vierumäki

W dniach 11-13 czerwca 2024 roku reprezentantka Stowarzyszenia LGD Ziemia Gotyku Lucyna Moskal wzięła udział w Young LEADER Forum, które było organizowane w Vierumäki w Finalndii, poniżej jej relacja z wydarzenia: 

 

"W dniach 11-13 czerwca 2024 miałam przyjemność wziąć udział w pierwszym Young LEADER Forum, które zgromadziło w oddalonym o 126 km na północ od Helsinek Vierumäki prawie 200 Europejczyków. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Europejską Sieć WPR we współpracy z Fińską Siecią WPR  i poświęcone było zaangażowaniu młodzieży we wdrażanie LEADERa na skalę europejską (Young LEADER Forum).

Głównym założeniem organizowanego Forum było zaangażowanie głównie młodych ludzi w wieku 18-35 lat z różnych krajów w całej Unii Europejskiej dając przestrzeń do wymiany poglądów na tematy związane z LEADERem i rozwojem obszarów wiejskich między młodymi rówieśnikami z Europy. Co ważne, podczas wydarzenia obecni byli także przedstawiciele instytucji zarządzających, krajowych sieci WPR i krajowych sieci LEADER, którzy bezpośrednio współpracują z LEADERem. 

Young LEADER Forum zostało zorganizowane w głównej mierze w celu:

- zebrania punktów widzenia młodzieży na temat LEADERa - aby zrozumieć, w jaki sposób wdrażanie LEADER może działać na ich korzyść;

- wymiany poglądów na temat podejścia do zwiększania wpływu młodych ludzi na kształtowanie i wdrażanie polityki LEADER;

- wspieranie międzynarodowej społeczności młodych wokół podejścia LEADER.

Kluczowymi cechami Forum były: jego partycypacyjny charakter i współprojektowanie działań.

Co zaskoczyło mnie najbardziej oprócz mięsa renifera zaserwowanego nam na ostatnią kolację?

To, że w jednym miejscu zebrało się około 200 młodych ludzi z Europy,  z których większość na co dzień żyje na wsi !

Tak, nie byłam tam jedyną osobą, która pochodzi z małej miejscowości.  Jak się okazało, wiele osób żyje na wsi, prowadzi tam gospodarstwa rolne lub po prostu działa na rzecz lokalnych społeczności.

Niezwykle wrażenie wywarły na mnie wnioski płynące z dyskusji przeprowadzonej
w formacie World Cafe. Uczestnicy forum - również przedstawiciele instytucji unijnych

i krajowych, zostali podzieleni na 16 grup, które miały swoich moderatorów. Grupy zmieniały się co określony przez organizatorów czas, tak aby każdy miał okazję wziąć udział w dyskusjach na różnorodne tematy.

Miałam to szczęście i przywilej, że byłam moderatorką grupy dyskusyjnej na temat Łączenie ludzi i miejsc, który obejmował zagadnienia:

- celebrowanie tożsamości kulturowej

- budowanie kapitału społecznego i kulturowego poprzez program LEADER

- docieranie do młodych ludzi

- promowanie programu LEADER wśród młodych

- bycie ambasadorem programu LEADER, bycie ambasadorem wsi.

Moderowanie dyskusji na ten temat było dla mnie niesamowitym doświadczeniem
- osoby z różnych krajów Europy wymieniały się swoimi doświadczeniami, pomysłami
i przemyśleniami, dzięki czemu udało nam się zebrać wiele świetnych pomysłów na to jak zaangażować młodych ludzi w rozwój lokalnej społeczności, a także jak dbać o historię swojej małej ojczyzny pozostać wiernym swojej tożsamości kulturowej. Mimo, że wszyscy na co dzień mówimy wieloma różnymi językami, udało nam się porozumieć i wypracować wspólnie bardzo przemyślane pomysły na skuteczne działania.

Mimo lekkiego stresu przed rozpoczęciem dyskusji,  każdą kolejną grupę witałam
z jeszcze większym uśmiechem na twarzy i z radością czerpałam inspirację z ich doświadczeń i spostrzeżeń.

Po zakończeniu dyskusji, osoby, które obserwowały wszystkie grupy, przedstawiały wnioski i rekomendacje, które sami opracowaliśmy podczas rozmów. Było to niezwykle inspirujące słuchać pomysłów i rozwiązań jakie młodzi Europejczycy zaproponowali dla większego zaangażowania młodzieży żyjącej na terenach wiejskich w krajach Unii Europejskiej.

Dowiedzieliśmy się także o programach realizowanych przez młode osoby m.in.
w Finlandii i we Włoszech - otrzymaliśmy dzięki temu wiele cennych wskazówek, które dowodzą, że to w młodych jest przyszłość Europy.

W trakcie kolejnych zadań grupowych mieliśmy możliwość poznać kolejne osoby i ich doświadczenia, a także wspólnie wypracować pomysły na to jak tworzyć projekty
w ramach programu LEADER i jak przyciągać do nich młodzież.

Zaskakujące było dla mnie podczas tego forum to, że uczestnicy byli dumni z tego z jakich terenów pochodzą i byli zmotywowani do działania, na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, na których mieszkają.

Wszyscy byliśmy w podobnym wieku, mieliśmy podobny cel, co nas połączyło i pozwoliło na zrodzenie się wielu perspektywicznych idei i pomysłów.

Poza ogromną ilością wiedzy jaką zyskałam podczas tych kilku dni, zyskałam coś jeszcze – nowych znajomych z Europy i Polski. Szczególnie doceniam poznanie młodych, ambitnych i pełnych pomysłów młodych liderów z różnych regionów naszego kraju. Jestem pod wrażeniem, jak wiele mamy pomysłów na rozwój polskiej wsi i lokalnych społeczności. Liczę na to, że w niedalekiej przeszłości uda nam się współpracować nad rozwojem naszych lokalnych społeczności.

Oprócz dyskusji, mieliśmy także możliwość się zintegrować i poznać fińską rzeczywistość – pospacerować po wszechobecnych lasach, skorzystać z fińskiej sauny czy wykąpać się lokalnym jeziorze. Ostatniego dnia organizatorzy zabrali nas także w podróż po okolicy, gdzie prezentowali nam projekty i inicjatywy powstałe we wsparciu programu LEADER. Dzięki temu mieliśmy możliwość poznać urywek fińskiej kultury, spróbować tradycyjnych dań, czy też zobaczyć jak z pasją można tworzyć miejsca skupiające lokalne społeczności. Było to niezwykłe zakończenie pobytu w pięknej Finlandii.

Cieszę się, że wzięłam udział w Forum dotyczącym programu LEADER, ponieważ wróciłam z niego z głową pełną pomysłów i mnóstwem energii do działania. Utwierdziłam się także w przekonaniu, że żeby coś zmienić w swoim otoczeniu, trzeba wyjść z domu
i chcieć działać dla innych i z innymi - sąsiadami, nieznanymi sąsiadami, sołtysem, radnym, młodym kolegą, ale też starszym mieszkańcem wsi. Nie trzeba też mieć specjalistycznej wiedzy, wystarczą chęci, zaangażowanie i pomysł. Z resztą pomogą instytucje działające na naszych terenach, jak np. Lokalna Grupa Działania Ziemia Gotyku. Odkąd na nią trafiłam, w moim życiu wydarzyło się wiele niesamowitych rzeczy
- byłam m.in. beneficjentką programu LEADER, co rozpaliło w mojej duszy społecznika jeszcze większy zapał do działania na terenie Ziemii Gotyku.

Zachęcam młodzież i młodych dorosłych do działania w swoim regionie - to my jesteśmy przyszłością i to od nas samych zależy jak ją ukształtujemy ! Jeśli będziecie mieli okazję wziąć udział w projektach prowadzonych przez LGD Ziemia Gotyku lub inne instytucje
w waszej okolicy - korzystajcie !

A jeśli będzie to możliwość udziału w projektach realizowanych przez instytucje Unii Europejskiej  - nie wahajcie się ani chwili ! Bo Wasz głos i Wasze działania są ważne.

P.S. Udział w Young LEADER Forum był w pełni sfinansowany przez  Unię Europejską, dzięki czemu nie musiałam martwić się o koszty podróży i pobytu, a całkowicie skupić na udziale w Forum."

 

 

 

biuro@ziemiagotyku.com

607 745 091

ul. Sadowa 2C, 87-148 Łysomice
Biuro czynne pn - pt 7.30-15.30

Copyright © 2023.
Projekt i wykonanie Agencja Social Media Pollyart

Strona korzysta z plików cookie