Ułatwienia dostępu

Gmina Miasta Chełmża / Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży

Tytuł projektu: Akademia Rodzica

Termin realizacji projektu: 01.08.2025 r. – 31.12.2025 r.

Kwota całkowita projektu: 76 499,00 zł

Dofinansowanie projektu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus: 72 499,00 zł

Forma wsparcia: grant

minimalny wkład własny grantobiorcy: 5 %

Krótki opis projektu:

Głównym celem projektu jest stworzenie kompleksowego wsparcia dla 18 osób (kobiet i mężczyzn), którzy dążą do harmonijnego godzenia życia zawodowego z rodzinnym, a także do przełamywania stereotypów związanych z rolami płciowymi. Projekt ma na celu:

– wzmocnienie poczucia własnej wartości u kobiet – poprzez organizację warsztatów, szkoleń i grup wsparcia, które pozwolą uczestnikom na rozwój osobisty, zwiększenie pewności siebie oraz umiejętności zarządzania czasem i obowiązkami.

– motywowanie kobiet do przełamywania stereotypów – poprzez działania edukacyjne i inspirujące, które zachęcą je do podejmowania wyzwań zawodowych oraz realizacji swoich ambicji, niezależnie od tradycyjnych ról społecznych

– wsparcie dla mężczyzn w angażowaniu się w obowiązki opiekuńcze – poprzez organizację szkoleń i warsztatów, które pokażą korzyści płynące z aktywnego uczestnictwa w życiu rodzinnym, a także zachęcą do podejmowania ról opiekuńczych i domowych.

– promowanie równości płci – poprzez działania mające na celu edukację i świadomość społeczną, które pomogą w przełamywaniu stereotypów dotyczących ról kobiet i mężczyzn w rodzinie i społeczeństwie.

– wzmacnianie lokalnej społeczności – poprzez integrację uczestników projektu, tworzenie sieci wsparcia oraz dzielenie się doświadczeniami, co przyczyni się do budowania bardziej sprawiedliwego i równościowego społeczeństwa.

Zadania realizowane w ramach Projektu:

  1. Utworzenie i organizacja klubu rodzica – w ramach tego zadania zostanie zatrudniony kierownik/animator klubu, który będzie odpowiedzialny za prowadzenie klubu oraz organizację zajęć i sprawowanie opieki nad dziećmi do lat 3, podczas gdy ich rodzice będą brali udział w przygotowanych warsztatach/zajęciach. W związku z tym niezbędny jest zakup klocków drewnianych/plastikowych, „basenu” z piłkami oraz materiałów plastycznych: kolorowanek, kredek itp. Planuje się kupić również krzesła – jako uzupełnienie wyposażenia, niezbędnego do realizacji projektu. W ramach zadania zaplanowano spotkanie w restauracji, które będzie zwieńczeniem przeprowadzonych zajęć. W spotkaniu wezmą uczestnicy projektu, a jego celem będzie wskazanie najważniejszych elementów projektu oraz przedstawienie pomysłów dotyczących wdrożenia wniosków z projektu do innych inicjatyw i polityk organizacji.
  2. Zajęcia podnoszące poziom wiedzy w zakresie równości kobiet i mężczyzn w rodzinie– zajęcia z doradcą zawodowym (3 spotkania po 2 h), coachem (5 spotkań po 4 h, przeprowadzone w profesjonalnej sali szkoleniowej), radcą prawnym/prawnikiem (2 spotkania po 2 h), mediatorem (2 spotkania po 2 h), socjologiem (2 spotkania po 2 h), zajęcia z trenerem samoobrony (2 spotkania po 1 h).
  3. Wsparcie psychologiczne – zaplanowano grupowe spotkania z psychologiem (5 spotkań po 2 h) oraz zajęcia indywidualne (3 spotkania po 1 h dla każdego z uczestników projektu).

Grupy docelowe (do kogo skierowany jest projekt, kto z niego skorzysta?)

Grupę docelową stanowi 18 osób dorosłych, będących rodzicami niepełnoletnich dzieci, w tym kobiety (13 osób) oraz mężczyźni (5 osób), zamieszkujące obszar LSR, w szczególności miasta Chełmży. W ramach projektu zostanie utworzony klub rodzica. Wsparcie będzie mieć charakter dodatkowy w stosunku do działań już realizowanych przez kluby/podmioty – brak finansowania bieżącej działalności.

Projekt będzie realizowany w ramach Działania 7.4 programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-2027.

Realizacja projektu przyczyni się do osiągnięcia wskaźników produktu i wskaźników rezultatu zgodnych z programem oraz tych charakterystycznych dla projektu:

– Całkowita liczba osób objętych wsparciem – 18 osób;

– Liczba osób, które podniosły poziom wiedzy w zakresie równości kobiet i mężczyzn dzięki wsparciu w programie – 18 osób

– Utworzenie i organizacja klubu rodzica – 1 szt.;

– Liczba osób biorących udział w zajęciach podnoszących poziom wiedzy w zakresie równości kobiet i mężczyzn w rodzinie (zajęcia z doradcą zawodowym, prawnikiem/radcą prawnym, mediatorem, socjologiem, trenerem samoobrony – 18 osób;

– Liczba osób korzystających ze wsparcia psychologicznego – 18 osób;

– Liczba działań informacyjno – promocyjnych – 1 szt.;

#FunduszUE

Przewijanie do góry