W ramach kampanii informacyjnej ukierunkowanej na podnoszenie świadomości w zakresie ważnych celów LSR, w tym ochrona środowiska i przeciwdziałanie zmianom klimatu, pokazujemy ogród mieszkanki Zamku Bierzgłowskiego jako dobrą praktykę prowadzenia OGRODU NATURALISTYCZNEGO.
Czym jest ogród naturalistyczny? Co go charakteryzuje?
Jak dbać o bioróżnorodność w ogrodzie?
W jaki sposób oszczędzać wodę i pieniądze?
Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w filmiku nt. ogrodu Pani Lucyny Sobczak (link do filmu 2) oraz wcześniejszym filmie z akcji ekologicznej w Zamku Bierzgłowskim w dniu 7 sierpnia 2024 roku (link do filmu 1)
Zachęcamy także do lektury Fundacji Sędzimira
„Skuteczna ochrona przyrody nie polega tylko na wyznaczaniu obszarów chronionych, lecz zależy od wielu działań podejmowanych poza nimi, przez różne instytucje i osoby – m.in. władze samorządowe, lokalne grupy i organizacje, przedsiębiorców, rolników, leśników, właścicieli terenów prywatnych i mieszkańców. Tworzenie nieprzepuszczalnych powierzchni (budowa dróg, parkingów, chodników czy budynków), szczelne grodzenie działek, stosowanie środków ochrony roślin i nawozów sztucznych, dominacja pojedynczych gatunków ogrodach (np. żywotników- tui) lub uprawa gatunków obcych i inwazyjnych są niekorzystne zarówno dla przyrody, jak i ludzi. Działania te sprawiają, że – z jednej strony – przyroda przestaje pełnić wiele ważnych dla człowieka funkcji, z drugiej – pojawiają się nowe problemy, z jakimi muszą zmagać się mieszkańcy, takie jak susze czy podtopienia, pogorszenie ilości i jakości plonów z przydomowych ogródków warzywnych oraz sadów, większa podatność roślin ogrodowych na choroby. Jeśli natomiast tereny zieleni i wody powierzchniowe tworzą dobrze połączoną sieć, tzw. błękitno-zieloną infrastrukturę, zapewniają szereg korzyści zarówno dla mieszkańców danego terenu, jak i lokalnej przyrody (źródło: Przestrzen_przyjazna_przyrodzie_-przyklady_dobrych_praktyk-_Fundacja-Sendzimira.pdf)
Zbliża się jesień, to dobry czas by przygotować ogród lub przestrzeń publiczną do nowych ekologicznych rozwiązań!