
Tytuł projektu: „Klub Seniora dla mieszkańców Ostaszewa i Gostkowa”
Termin realizacji projektu: maj 2025 r do styczeń 2026 r.
Kwota całkowita projektu: 84 210,00
Dofinansowanie projektu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus: 79 910,00
Forma wsparcia: grant
Krótki opis projektu:
Klub seniora będzie miejscem przyjaznym seniorom, dającym poczucie bezpieczeństwa i lokalnej wspólnoty. Klub będzie miejscem, gdzie będzie można wymienić się doświadczeniami, pomysłami na spędzenie wolnego czasu. Celem działalności klubu jest podniesienie aktywności społecznej, kulturalnej i fizycznej osób starszych narażonych na marginalizację społeczną. Wsparcie uczestników klubu będzie kompleksowe tj. w klubie zostaną zorganizowane zajęcia w ramach co najmniej 3 obszarów wskazanych w standardzie klubu seniora oraz zaplanowano formy towarzyszące np. wyjazdy integracyjne, a także wsparcie o charakterze specjalistycznym, z zastrzeżeniem, że klub nie będzie świadczył usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych. Zajęcia w klubie będą bezpłatne dla uczestników. Klub będzie prowadzony w dwóch lokalizacjach z podziałem na dwie grupy, część działań będzie łączona. Lokalizacja w dwóch miejscowościach podyktowana dobrem seniorów, dla których największym problemem jest mobilność.
Zadania realizowane w ramach Projektu:
- Utworzenie i organizacja klubu seniora w miejscowościach Ostaszewo i Gostkowo
- Zajęcia rozwijające aktywność fizyczną, edukację zdrowotną oraz wsparcie psychologiczne
- Zajęcia rozwijające kreatywność, zainteresowania i umiejętności oraz bezpieczeństwo
- Udział w kulturze i uwrażliwianie na sztukę
- Wydarzenie integracyjne z lokalną społecznością i akcją ekologiczną
Grupy docelowe (do kogo skierowany jest projekt, kto z niego skorzysta?)
Grupą docelową projektu jest 20 osób w wieku 60+. W tym kobiety ( 14 osób ) i mężczyźni ( 6 osób) zamieszkujący obszar gminy wiejskiej Łysomice, w szczególności miejscowości Ostaszewo i Gostkowo. W Gminie Łysomice w ciągu ostatnich 5 lat liczba osób w wieku 60+ zwiększyła się z 1832 (18,4 % ogółu mieszkańców) do 2107 osób 19,3%). Grupa ta obejmuje osoby starsze z obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju (LSR), które zmagają się z problemami takimi jak: samotność, choroby, brak opieki ze strony rodziny, ubóstwo, niepełnosprawność oraz niedostosowanie społeczne, a także poczucie izolacji społecznej i osamotnienie, brak dostępu do atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu z powodu niskich dochodów i słabej mobilności oraz ograniczone możliwości nawiązania nowych relacji społecznych. Potrzeby, problemy i oczekiwania seniorów z gminy Łysomice zostały zbadane podczas spotkań w dniach 14 listopada 2024 r. w Ostaszewie oraz 22 października 2024 r w Gostkowie.
W spotkaniach wzięło udział 27 osób. Przeprowadzono wywiady z uczestnikami spotkań i sformułowano ankietę na podstawie wywiadu, następnie przeprowadzono ankietę, na której uczestnicy spotkań głosowali za wcześniej wymienionymi propozycjami, by wybrać te najbardziej interesujące dla całej grupy. Spośród kilkudziesięciu propozycji wybrano aktywności, które cieszyły się największym zainteresowaniem i wdrożono je do projektu.
Projekt odpowiada na potrzeby seniorów poprzez stworzenie przyjaznej, dostosowanej do nich przestrzeni i organizację działań umożliwiających ich integrację z innymi ludźmi, poprawę kondycji fizycznej i psychicznej oraz możliwość zwiększenia uczestnictwa w kulturze oraz życiu społeczności lokalnej. Wsparcie grupy docelowej w projekcie przyczyni się do poprawy ich jakości życia, ale także przeciwdziałania marginalizacji tej grupy wiekowej oraz wzmacnianie więzi międzyludzkich.
Grupa docelowa to wszyscy mieszkańcy (osoby dorosłe) obszaru objętego LSR, którzy ukończyli 60. rok życia. Przedsięwzięcie dedykowane jest osobom starszym, ze względu na zauważalne na obszarze LSR zjawisko tzw. starzejącego się społeczeństwa, czyli stałego wzrostu liczby osób w wieku 60+ oraz pogłębiające się problemy tej licznej grupy wiekowej, takie jak ubóstwo (w szczególności rolników emerytów), samotność, ograniczony dostęp do usług zdrowotnych, rehabilitacyjnych, ofert spędzania czasu wolnego m.in. ze względu na ograniczoną mobilność i wykluczenie cyfrowe. Działania dedykowane osobom starszym mają na celu zwiększenie ich udziału w życiu społecznym oraz umożliwienie im pozostania aktywnymi i zintegrowanymi z lokalną społecznością. W ramach przedsięwzięcia przewidziano także organizację wydarzeń włączających środowisko lokalne w problemy osób starszych, które mają na celu zwiększenie świadomości wśród mieszkańców i zachęcenie ich do aktywnego zaangażowania się w pomoc seniorom. Przedsięwzięcie skupia się także na integracji różnych grup wiekowych, poprzez organizację spotkań międzypokoleniowych, które pozwalają na wymianę doświadczeń i umiejętności między seniorami a młodszymi mieszkańcami obszaru LSR. Zakłada się, że wsparcie ma być świadczone w lokalnym środowisku grupy docelowej, w szczególności przez lokalne organizacje (deinstytucjonalizacja usług społecznych) wspierane przez podmioty z innych sektorów (formuła współpracy międzysektorowej), w oparciu o lokalne zasoby ludzkie, kulturowe, infrastrukturalne, środowiskowe.
Realizacja projektu przyczyni się do osiągnięcia wskaźników produktu i wskaźników rezultatu zgodnych z programem oraz tych charakterystycznych dla projektu:
– Utworzenie Klubu Seniora – 20 osób.
– Liczba osób uczestniczących w zajęciach rozwijających aktywność fizyczną i edukację zdrowotną – obecność na poziomie 70 procent, czyli minimalnie 14 osób
– Liczba osób uczestniczących w zajęciach z zakresu rozwijania kreatywności i zainteresowań – obecność na poziomie 70 procent, czyli minimalnie 14 osób
– Liczba osób korzystających ze wsparcia psychologicznego – obecność na poziomie 70 procent, czyli minimalnie 14 osób
– Liczba osób uczestniczących w działaniach z obszaru kultury w zakresie uwrażliwiania na sztukę- obecność na poziomie 70 procent, czyli minimalnie 14 osób
– Liczba osób uczestniczących w zajęciach zwiększających wiedzę i edukujących w zakresie bezpieczeństwa seniorów – obecność na poziomie 70 procent, czyli minimalnie 14 osób
– Liczba działań informacyjno-promocyjnych – 1 działanie
– liczba wydarzeń integrujących osoby starsze ze środowiskiem lokalnym – 2 wydarzenia