Tytuł projektu: Aktywni młodzi w centrum Ziemi Gotyku
Termin realizacji projektu: 01.08.2024 r. – 30.06.2029 r.
Kwota całkowita projektu: 1 649 093,45 zł
Dofinansowanie projektu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego plus: 1 566 638,77 zł
Forma wsparcia: grant
maksymalna wartość dofinansowania projektu objętego grantem: 100 000,00 zł
minimalna wartość dofinansowania projektu objętego grantem: 20 000,00 zł
maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu objętego grantem: 95%
minimalny wkład własny grantobiorcy: 5%
Krótki opis projektu:
Głównym celem projektu jest wspieranie równego dostępu do dobrej jakości, włączającego kształcenia i szkolenia oraz możliwości ich ukończenia,
w szczególności w odniesieniu do grup w niekorzystnej sytuacji, od wczesnej edukacji i opieki nad dzieckiem przez ogólne i zawodowe kształcenie i szkolenie, po szkolnictwo wyższe, a także kształcenie i uczenie się dorosłych, w tym ułatwianie mobilności edukacyjnej dla wszystkich i dostępności dla osób z niepełnosprawnościami poprzez wsparcie dzieci i młodzieży uczącej się w wieku 6-24 lat, zamieszkującej na terenie gmin objętych Lokalną Strategią Rozwoju tj. Chełmża, Łubianka, Łysomice, Papowo Biskupie oraz Miasto Chełmża oraz sprawne wdrażanie LSR w ramach kosztów zarządzania i animacji w okresie od 01.08.2024 do 30.06.2029 roku.
Zadania realizowane w ramach Projektu:
1. Wybór projektów objętych grantem – utworzenie klubu młodzieżowego lub inne formy wsparcia dzieci i młodzieży zgodnie z LSR (przeprowadzenie naboru i wypłacenie grantów w ramach Przedsięwzięcia w LSR: 1.1. Aktywni młodzi w centrum Ziemi Gotyku, Cel LSR: Wzmocnienie integracji i kompetencji mieszkańców obszaru LSR poprzez rozwój usług społecznych w środowisku lokalnym).
2. Koszty pośrednie.
Grupy docelowe (do kogo skierowany jest projekt, kto z niego skorzysta?)
Projekt skierowany jest do 240 osób z obszaru objętego LSR (120 kobiet i 120 mężczyzn) – dzieci i młodzieży uczącej się w wieku od 6 do 24 lat.
W ramach projektu zostaną utworzone edukacyjne kluby młodzieżowe w ramach których możliwa będzie realizacja różnorodnego obszaru tematycznego, uwzględniającego zainteresowania, zdolności, potrzeby oraz predyspozycje dzieci i młodzieży. Ponadto możliwa będzie realizacja działań rozwijających uzdolnienia dzieci oraz młodzieży ukierunkowanych na osiągnięcie konkretnego celu edukacyjnego, a także projektów przyczyniających się do wzrostu wiedzy i nabywania umiejętności przydatnych w wyborze ścieżek kształcenia i w przyszłym życiu zawodowym.
Wsparcie będzie mieć charakter dodatkowy w stosunku do działań już realizowanych przez kluby/podmioty – brak finansowania bieżącej działalności.
Projekty objęte grantem będą realizowane zgodnie ze Standardem klubów młodzieżowych współfinansowanych z EFS+ w ramach Działania 7.2 programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-2027.
Realizacja projektu przyczyni się do osiągnięcia wskaźników produktu i wskaźników rezultatu zgodnych z programem oraz tych charakterystycznych dla projektu:
– Liczba osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji objętych wsparciem w ramach edukacji pozaformalnej – 240 os.;
– Liczba uczniów szkół i placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie ogólne objętych wsparciem – 210 os.;
– Liczba uczniów i słuchaczy szkół i placówek kształcenia zawodowego objętych wsparciem – 30 os.;
– Liczba dzieci/uczniów o specjalnych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych, objętych wsparciem –20 os.;
– Liczba uczniów, którzy nabyli kwalifikacje po opuszczeniu programu – 146 os.